U orlů se zadařilo

Na hnízdě orlů skalních můžete pozorovat bílý chomáček peří – zhruba měsíc staré mládě orla skalního.
 
Orly skalní (Aquila chrysaetos) chováme od roku 2010 a dlouho se nám nevedlo sestavit harmonizující pár. Až v roce 2018 jsme získali mladou samici, která si s naším samcem padla do oka a hned v následujícím roce společně stavěli hnízdo a viděli jsme i pokusy o páření. V roce 2020 samice snesla poprvé vejce (2 ks). Poctivě na nich seděla a v druhé polovině května se vylíhlo jedno mládě. Samice se o něj starala, krmila ho, ale v důsledku velmi chladného a deštivého počasí mládě nepřežilo. Ikdyž se odchov nepovedl, bylo to pro nás dobré znamení, že jsme sestavili vhodný pár.
 
V letošním roce jsme opět pozorovali orly při páření a stavbě hnízda. Samice poctivě zasedla a my museli čekat na výsledek. Do hnízda totiž není vidět. 8. května ošetřovatelé zaznamenali změny v chování samice - začala na hnízdě více přecházet a nosila do hnízda krmení. Bylo tam jedno mládě!!! Trochu jsme se o něj báli, protože opět přišly deště, ale tentokrát naštěstí už bylo mládě o trochu starší a samice ho usadila na více chráněné místo. Dnes už je mláděti přes 3 týdny, staví se na nohy a protahuje si křídla. Nechceme to zakřiknout, ale zatím se situace vyvíjí dobře a mohli bychom se dočkat prvního odchovu orla skalního v naší zoo. Držte s námi orlům palce, aby se vše podařilo, a až půjdete kolem orlí voliéry, zastavte se a podívejte se do hnízda, třeba na vás malý orlík vykoukne.
 
V České republice chová orly skalní 5 zoologických zahrad. V posledních letech se odchovy zdařily pouze v liberecké zoo.
 
orel mládě.jpg